Şimdi yükleniyor

Futbola Savaş Engeli

Futbola Savaş Engeli

     7 Ekim 2023 günü Hamas militanları Güney İsrail sınırlarından içeri girerek Aksa Tufanı isimli bir harekat ile başlayan İsrail Filistin Savaş’ı maalesef güzel futbolumuzun yeşil sahalarına yansıdı. Konu Ukrayna-Rusya savaşı olunca Ukrayna’yı koruma üzerine atılan bütün pankartlara UEFA ve FIFA ile birlikte olmak üzere Avrupa Medyası destek verirken İsrail ve Filistin savaşında  İsrail tarafında olmayıp barış açıklamasında bulunan futbolcular hakkında baskı uyguladı.

    UEFA ve FIFA haricinde ülke futbol federasyonlarının çoğu da İsrail tarafında olup Filistin yanlısı paylaşımları cezalandırmaktan çekinmiyorlar. Geçtiğimiz günlerde, Celtic-Atletico Madrid mücadelesinde, Filistin’e yapılan zulme dikkat çekip savaşın bitirilmesi gerektiği mesajı veren bir pankart asan Celtic taraftarına UEFA tarafından para cezası  yaptırımı uygulandı. Celtic taraftarı bu desteğinden geri kalmadı İtalya’da oynanan Lazio-Celtic maçında da Filistin Bayrağı açtılar.

     İngiltere ekiplerinden Liverpool da bilhassa müslüman oyuncuları Muhammed Salah’ın da takımında olmasının etkisiyle Filistin’deki zulmü durdurulmasını söyleyen bir pankart astı. Gazze için destek çağrımında bulunan oyunculardan olan Muhammed Salah herhangi bir yaptırım görmedi.

     Fakat Karim Benzema yaptığı Gazze destek paylaşımdan ötürü Fransa Tarafından terorist ilan edildi. Anwar El Ghazi ise Filistin’e desteği sonrasında kadro dışı bırakıldı, Noussair Mazraoui sınır dışı edilirken, Youcef Atal da yaptığı paylaşımlardan ötürü kadro dışı kaldı.

     Geçtiğimiz günlerde Türkiye de kadro dışı bırakılan oyuncular da oldu. Fakat barış çağrısının aksine savaşı desteklediği düşünülen İsrail asıllı  Antalyaspor takımı oyuncusu  Sagiv Jehezkel  Trabzonspor’daki gol sevincinde İsrail’e destek veren oyuncu gözaltına alındı. 28 yaşındaki oyuncu, sınır dışı edildi.

Yorum gönder

You May Have Missed